...

שיחה עם אב אלים לשעבר

יש תקווה ויש שינוי - שיחה עם אבא שהיה אלים ועם אשת מקצוע
לקראת 'היום הבינלאומי למניעת אלימות'

שוחחה וכתבה: אורלי מונק, יו"ר פורום נשים ראש העין

"בוא הנה מהר, כי אם לא, אתן לך סטירה!"
כמה פעמים שמענו משפט כזה לידינו ברחוב, בקניון, בסופרמרקט, משפט שאבא אומר לבנו, ושתקנו, או התעלמנו, או שכחנו אחרי שנייה והמשכנו הלאה. האם עצרנו לחשוב על האבא? על הילד?

ב- 21.11.10 ציינו את 'היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים', ברחבי העולם וגם בראש העין. השנה, אנו מצטרפים לקמפיין של מזכ"ל האו"ם – באן קי-מון, הבונה רשת של גברים מנהיגים ובעלי השפעה, שפועלת למגר את האלימות כלפי נשים. מזכ"ל האו"ם מכריז: "בכל מקום בעולם יקראו גברים ונערים קריאת תגר כנגד אלימות כלפי נשים". וגם אנחנו בראש העין רוצים להצטרף להכרזה זו, להשמיע קולות של גברים וגם להשמיע קול של גבר שניתנה לו ההזדמנות לעשות שינוי.

הלכנו לשוחח עם עמיר, שהשתתף השנה בקבוצה טיפולית לגברים ב"מרכז לשלום המשפחה", באגף לשירותים חברתיים בראש העין, והסכים לפתוח מעט בפנינו את עולמו:

"קוראים לי עמיר (השם האמיתי חסוי, כמו גם פרטים מזהים אחרים). אני אבא ויש לי ילדים. השנה השתתפתי בקבוצה. הייתי גבר אלים. לא גבר כזה שמרים יד, מחלק סטירות או נותן מכות. הייתי גבר שמדבר באלימות, כמו שהרבה חברים שלי מדברים. כשדיברתי ככה, לא הרגשתי, לא שמתי לב מה אני אומר. בהרבה בתים יש את זה, את האלימות המילולית הזו, שגבר או אבא צועק לילדים שלו: 'תסתמי את הפה כבר!', וגם 'בוא הנה מהר כי אם לא אכניס לך סטירה!'. המון שנים התנהגתי ככה וגם החברים שלי. לא שמתי לב עד שהייתי חייב. הכריחו אותי לבוא הנה לקבוצה לפחות לפעם אחת. באתי ונשארתי שנה. והיום אני אומר: אדם צריך לקבל עצירה בחייו ממשהו אחר. וזה מה שאני קיבלתי – עצירה. בקבוצה נחשפים להרבה סיפורים של גברים אלימים – מכות, אלימות קשה, ניסיון לרצח. אני שומע גברים אחרים, ופתאום אני גם שומע את עצמי. אני מבין שיש דבר כזה שנקרא אלימות, גם אם לא מרימים יד. הרמת קול, צעקות, קללות, זאת אלימות. זה משפיע על המשפחה שלי, מאמלל ומגמד אותם. אני נמצא בקבוצה, שומע, מבין, ומתחילים ליפול לי האסימונים. שבוע אחרי שבוע אני מגיע לקבוצה שבה אפשר לדבר ולהשתתף. אני מבין שמה שעשיתי זה לא טוב, ואני מתחיל לקחת אחריות על החיים שלי. לשמוע סיפורים על חיים של אחרים זה נותן כוח לשינוי.

"אני חושב שכל אדם צריך שמישהו אחר יהיה הראי שלו, ואז הוא יראה איך הוא מדבר ומתנהג. אני ראיתי את זה, שמעתי, והבנתי שכדאי שאני אשתנה – שאפסיק לדבר ככה ולהתנהג ככה. ברגע שהבנתי, השינוי היה פשוט. היום, אני אדם טוב יותר ואבא טוב יותר.

"היום, הילדים שלי רואים אותי ואומרים לי: 'אבא השתנית', ואני מחייך ואומר תודה. אני קיבלתי את ההזדמנות הזו".

מירה בוברוב, מנהלת המרכז לשלום המשפחה באגף לשירותים חברתיים:

שאלה: איך מגיעים אליכם הגברים לייעוץ ולטיפול?

תשובה: "בדרך כלל הגברים מגיעים שלא מרצונם. החוק, או בית המשפט, מחייבים אותם. הם רוצים להשיג ביטול רישום פלילי או הרשעה, ולכן מגיעים. יש גברים שמעוניינים לרצות את האישה שלהם, שמתחילה להתקומם כנגד מה שקורה בבית, ולכן הם מגיעים. כשגברים אלה מגיעים, הנטייה הראשונית שלהם היא להפחית מעוצמת מעשי האלימות שהתרחשו. קשה להם לתפוס את עצמם כאלימים. והם גם רוצים שיסלחו להם. גם אם הגברים תופסים את עצמם כאלימים, הם אינם לוקחים אחריות, ומסבירים שהצד השני פגע בהם, גרר אותם וגרם להם להתפרצות. הם אומרים לאישה 'אם היית שותקת לא הייתי עושה את זה'. לנו כמטפלים מאד חשוב שגברים אלה יגיעו אלינו. בהנחה שאם יגיעו ויצרו איתנו קשר, יבינו שהכוונה שלנו היא לעזור להם, לא לשפוט אותם. אם יגיעו, ילמדו שאנחנו רוצים לסייע להם להבין שכל מה שקורה להם בחיים זו אחריות שלהם.

שאלה: אילו סוגי עזרה או תמיכה אתם מציעים?

תשובה: גבר שמגיע מופנה לשני תהליכים – טיפול פרטני וטיפול קבוצתי. בשניהם, המטרה היא לעזור לגברים לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות, לבחון את המניעים הרגשיים שבגללם גבר בוחר לפעול באופן כוחני כלפי בת-זוגו או ילדיו: גברים מגיעים עם דפוס מחשבה של 'גבר הוא ראש הבית. הגבר הוא הקובע. הגבר הוא המפרנס. לגבר מותר להיות אלים. גבר פותר בעיות כמו שגבר פותר בעיות. גבר איננו חננה!'. גברים אלימים מרבים לריב עם בנות זוגם על רקע חינוך הילדים. בקבוצה למשל, הגבר האלים שומע סיפור על איך משתתף אחר כעס על אשתו כששברה מילה שלו ליד הילד, איך הכעס התגבר לזעם, שהתבטא בהמשך בקללות ובזריקת הטלפון על הרצפה. כשגבר אלים יושב בקבוצה, הוא מסתכל על עצמו דרך עיניים אחרות, ודרך סיפורים של אחרים. תוך כדי עבודה בקבוצה הוא יכול להבין שאפשר לפתור בעיות בכל מיני שיטות.

שאלה: איזה מסר את רוצה להעביר לגברים?

תשובה: כל גבר שנמצא במצב משברי עם רקע של אלימות בכל צורה שהיא, לא רק פיסית, מוזמן לבוא ולהתייעץ. חשוב לבוא, ורצוי דקה לפני ולא דקה אחרי... בכל התהליך של הייעוץ האישי והקבוצתי, אני רואה תקווה ושינוי. גברים שמגיעים אלינו לייעוץ יוצאים עם הבנות, עם כוחות, ועם יכולת לחולל שינוי בחיים שלהם. גברים, אתם מוזמנים לפנות למרכז לשלום המשפחה -
טלפון: 03-9380146 (קו פנימי 519)  /  מירה: 054-66406745


 


 
 

 
 
 

      
מפת האתר    ♦    Us4you עיצוב וקידום אתרים    ♦    עיצוב לוגו: מיכל בן-ארי    ♦    עיצוב אתר: עדי בשארי
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים