...

אורנה צאיג

"פורום נשים בשבילי זה הגשמת חלום"
מי שאמרה דברים אלה הינה אורנה צאיג, מקימת פורום נשים ראש העין, שמסיימת את תפקידה בימים אלו לאחר
שש שנים.
 
איך נולד בך הרעיון להקמת פורום נשים ראש העין?
היו כמה אירועים שהתרחשו בו-זמנית: 
 • האחד, ביליתי עם חברות קרובות בערב מהנה ומרגש. דיברנו על דברים שקרובים לנו, הרגשתי נינוחה וכשחזרתי הביתה הרגשתי מחוזקת ובעלת כוח לעשות. יצאתי מהערב הזה והתחיל לקנן בי הרעיון: לעשות משהו דומה, לעשות כאן 'קבוצת נשים בעיר', כדי שנחווה דברים  דומים: ביחד, מחוזקות ובעלות כוח. 
 • השני, הלכתי לפגוש את ראש מינהל נשים בעיריית הרצליה, כדי ללמוד על התחום, והיא פתחה לפני דלת ללמידה, וכשיצאתי ממנה הרעיון כבר היה בשל. 
 • השלישי, דיברתי עם משה סיני, שהיה מועמד לראשות העיר באותם ימים, והוא הביע נכונות לתמוך ברעיון ולקדמו, לאחר  היבחרו. במקביל החל לדבר על-כך בחוגי בית והנושא החל לעורר עניין רב בקרב נשים, והחלו לשאול שאלות ולרצות. 
 • הרביעי, עשינו כנס ראשון לנשים (אוגוסט 2003) והגיעו נשים דרך מודעה שפרסמנו בעיתון, נרשמו (80  נשים) וכתבו: "רוצות שיקום פורום ורוצות לתרום" ומכאן כבר הדרך היתה סלולה. התקשרתי לכל הנשים שהיו ברשימה מהכנס, והזמנתי אותן אלי הביתה למפגשים קבוצתיים. הגיעו נשים מכל השכונות בראש העין, מכל מיני גילאים, היתה אנרגיה טובה בחדר, כולן הציגו עצמן ודיברו: למה הן כאן ומה רוצות למען נשים. ידעתי אז שהדרך ברורה ונכונה. כל הרגעים הללו היו אירועים משמעותיים ומכוננים בהולדת פורום נשים ראש העין.
הציגי פרויקטים שונים שנעשו לאורך השנים.
היה ברור לי שארגון נשים מכוון להעצמה כלכלית, ולכן חלק מהפרויקטים עסקו בכך: קורס יזמות עסקית להעצמה כלכלית של נשים, שוק ההון – הכרה עם העולם הכלכלי, קורס דירקטוריות להעצמה בחיים הציבוריים. נעשו גם פרויקטים חברתיים, כמו: סיורי נשים ברחבי הארץ, חברותה – לגשר בין נשים מקבוצות שונות, דתיות, חרדיות, חילוניות. וזה משהו שאנו מאמינות בו בפורום: המפגש, החיבור בין נשים מתרבויות שונות, כדי להעמיק את הקשר וליצור מפגש מפרה ומעניין.

אילו תוכניות בפורום נשים יצרו שינוי משמעותי בעינייך?
לימוד מחשבים: לפני כ-3 שנים התחלנו לעבוד עם נשים במיילים, לשלוח הודעות, וראינו שחלק מהנשים החברות בפורום לא רשומות במיילים. שאלנו את עצמנו למה? התקשרנו לברר, והן ענו לנו שיש מחשב בבית אך הן אינן יודעות להשתמש בו ואינן יודעות לשלוח מייל. ידענו שאנו מוכרחות לעשות קורסי מחשבים לנשים. התחלנו בקבוצות למתחילות והיום אנו מסיימות כבר את הקורס ה-11. ואנו מדברות עם כל הנשים שסיימו והן אומרות: "נפתח לי עולם חדש", "אני מתכתבת עם הנכד שלי בארה"ב", "אני היום יודעת ומשתמשת". בסיום כל קורס עוד נשים מצטרפות לרשת שלנו, מתחילות לכתוב לנו, להתכתב ביניהן ולעשות שימוש בשפה זו. יש לנו 2 מורות נפלאות ומקצועיות, שמלוות את כל הנשים האלה בקורסים, ומראות לכולן שהן יכולות ומסוגלות.
קורס מנהיגות המאה: עד הקורס הזה, לפני כ-4 שנים, התקיימו פעילויות בקבוצות קטנות. את הקורס הזה קיימנו ביחד עם הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה, והגיעו מאה נשים מכל רחבי העיר, מכל הגילאים, נשים שהיו חדשות לנו. הקורס פתח מעגלים חדשים של היכרויות, וביסס קשרים וחברויות שנשארו עד היום. בקורס היה שילוב טוב בין תכנים של מנהיגות בהרצאות, ובין עבודה סדנאית בקבוצות קטנות, ויצאו מהקורס הזה רעיונות חדשים, כמו אתר האינטרנט נשים בראש של פורום הנשים. הקורס הוציא את שמעו של הפורום לתודעה הציבורית בעיר, וגם נפתחנו לנשים חדשות מרחבי העיר.

המקום הזה של לנהל ולהוביל, מי, או מה, השפיע עליך בילדות לכיוון זה?
אמא שלי וקבוצת חברות שלה, 12 במספר, שהיו נפגשות באופן קבוע, פעם בשבועיים כל פעם בבית אחר. הן היו נערכות שעות וימים למפגש הזה, שהיה אירוח חברות טיפ-טופ, משעה 6 בערב ועד חצות. נפגשות, רק הנשים, אוכלות מטעמים, מדברות בשפת המוצא שלהן על זיכרונות מהילדות שלהן וצוחקות, צוחקות כל הערב. בערבים אלו הילדים נשלחים מהבית, וגם אני הייתי נשלחת לדודה, בקומה מעל, אך הייתי מגיעה, נפגשת עם החברות של אמא וטועמת מהמטעמים המיוחדים. וכולן חיכו למפגש הבא בכיליון עיניים.
ומצד שני, אמא שלי שהיתה בת דור של מהגרים ומהגרות, לא בקיאה בשפה ובתרבות, והרגישה זרה כאן בארץ, אני הייתי מושא להערצה בעיניה, כי גם הלכתי לצבא וגם נעשיתי קצינה. אמא היתה מסתכלת עלי, כמגשימה את החלום שלה, ואומרת לי: "איזה מזל שבישראל, אישה יכולה להגיע לאן שהגעת".

איך הבית שלך חי עם התפקיד שלך?
הבית כל הזמן היה "חלק מ...", בעזרה, בטלפונים, בנשים שמגיעות לכאן לפגישות. שיתפתי הרבה את עזרא, גם את הבנים רועי וגיל וגם את מיכל, ששואלת שאלות ואני משמשת לה כמודל – מה זה להיות אישה משפיעה בקהילה. גם לה וגם לבנים, לדעת לחיות בתוך קהילה, לעשות ולהשפיע, ואני מודה להם על כך.

ולסיום...
תקופה זו של 6 שנים, הייתה עבורי חוויה מדהימה ומלמדת על עצמי. והיתה לי זכות גדולה, להכיר נשים מכל רחבי ראש העין, מיוחדות ובעלות עוצמה, שונות ומגוונות. בעיני, פורום נשים הינו סמן דרך לגופים אחרים הפועלים בעיר, והמקום הזה אומר שזה נכון ואפשרי – לעשות למען נשים ועם נשים. אני מודה ומחבקת את כל הנשים הפעילות בפורום אשר יזמו וניהלו פרויקטים שונים ומרתקים. בלעדיהן, דבר לא היה אפשרי.

שאלה-תשובה:
 • פורום נשים בשבילי זה... הגשמת חלום
 • מילה אהובה עליי... אתגר
 • בילוי אהוב עליי...סרט, ולאחריו שיחה עם חברות על הסרט
 • מרגש אותי...היכרות עם אנשים
 • אני נרגעת... עם עצמי, בשקט
 • אני רוצה שיזכרו...את חזון הפורום
 • מילה לפרידה...בהצלחה לפורום ולך
 
ראיינה: אורלי מונק, יולי 2009
  
 
 
 
 
 

      
מפת האתר    ♦   טליה סמולש יו"ר פורום נשים   ♦   nashimrh@gmail.com  ♦     ניד 052-3344700
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים