...

2004-2009

מבט לקבוצת מבט

מנהיגות נוער נאמני יער קהילתי ראש העין, שכבת כיתות י' תיכון בגין במסגרת פרויקט קהילתי בשם היער ואני, נוצר קשר עם קבוצת נוער איכותי זה, במטרה לקיים פעילויות ביער לטובת הקהילה.
 
בני הנוער של קבוצת מבט הצטרפו לנאמני יער קהילתי ראש העין בהדרכות שביל פרחי הבר 2009. בהדרכות אלה מנהיגי מבט מעבירים פעילות קצרה לגילאי 2-7 אשר משתתפים בהדרכה.
 
על נאמני יער קהילתי רה"ע של קבוצת מבט:
לראשונה בעיר פתחה העירייה קורס מנהיגות פרויקטים קהילתיים לבני נוער מכיתה י' בשם מבט. הקורס נפתח ומומן בעיקרו מאגף הנוער בעיר רובו המכריע יוצאי מש"צים של שתי החטיבות.
והוא תוצר של פעילות השולחן העגול - אחת ממסקנות קבוצת המנהיגות הוא לשמר ולפתח קבוצות מנהיגות שהחלו בחטיבה להמשך פעילות בתיכון ולפתח פילנטרופיות לקהילה. בני הנוער העוברים את הקורס התחייבו להוביל פרויקט קהילתי.
 
הקורס הינו ברמה מקצועית גבוהה והעביר אותו דורון וייצמן, מדריך כריזמטי ומקצועי מחברת דלתא אתגרים בע"מ ורונית לגאלי, מורה לשל"ח מחטיבת גוונים.
הקורס מתמקד בכישורי הדרכה והובלה ייחודים הפונים אל כל קהלי היעד כאשר התכנים המועברים בתוכנית זו הינם תכנים המועברים כיום במסגרות גילאים בוגרות יותר (קורס קצינים, סגלי חינוך ועוד..) התוכנית הינה תוכנית ראשונה מסוגה בארץ, אשר פונה אל חתך אוכלוסיה צעיר מאוד בניסיון לבסס ולפתח נבחרת מדריכים מהטובות שיש בעיר שיהפכו בסוף תהליך לדוגמא ומופת ברחבי הארץ בכלל ובראש העין בפרט.
בני הנוער המשתתפים בתוכנית מפגינים יכולות גבוהות הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית
 
המטרה היא שבתום תהליך של שנה יוכלו הנערים להתחיל את תהליך הלמידה והניסיון האמיתיים כך שבתוך שנתיים ההערכה היא שיהיו מסוגלים להוביל בעצמם פרויקטים לשימור ההיסטוריה של העיר, העצמת חשיבותה בקרב תושבי העיר ויצירת גאוות יחידה עירונית בין כל תושבי העיר דרך הדרכות, חוויות ותהליכים שונים אשר יונהגו על ידם.
כארבע עשרה בני נוער השתתפו בקורס. בסיומו המטרה להדריך בתי ספר מהעיר בתוך העיר במסלול של הכרות עם ההיסטוריה הקרובה רחוקה של ראש העין.
 
שלכם טליה

  
תודות 
 
רוח החיה של ההתנדבות הינה גרעין של תושבים מהעיר שהתנדבו להדריך. שלוחה לכם הערכה גדולה ותודה בשם תושבים רבים, אשר נהנים מפעילות מבורכת זו הקיימת משנת 2004.

צוות הנאמנים המדריכים ועוזרי המדריכים שעושים זאת בהתנדבות למען הקהילה:
סימה ושמוליק יוסף, סורל ריטר ,שרית קיצוני, יהודה מזרחי, אתי רביאן, דפנה רודיך, איריס שליסל, דורית אמיר, אליעזר וענת קצנשטיין, יורם היימן, רונן שמעוני, רויטל אשוואל, רותי בן שמחון בית ספר אפק גבעת הסלעים ,מובילי נוער ביער בוגרי משצ"ים של החטיבות רועי פלח, ליאן מאירי ונוגה סלומון ו..טליה סמולש.
 
באדיבות אמנון סמולש
בית ספר "אפק" -שותפים ומסייעים בלתי נלאים בכל הפעילויות ההתנדבותיות ביער: 
קהילת בי"ס ניסויי אקולוגי אפק בראשות המנהלת דפנה רודיק, צוות המורים והתלמידים, שחלקם מדריכים צעירים, שגם מטפחים מזה שנים את אתר אבן העזר אשר ביער.
סגל קק"ל שמוכן תמיד לתת יד מכוונת ולתרום מהידע שלו:
משה שלר- מנהל מח' קהילה ויער; גלעד מסטאי - יערן האזור;
עיריית ראש העין והמחלקות השונות הפועלות לקיום ארועי ט"ו בשבט עירוניים ביער.
תודה מיוחדת לפורום נשים ראש העין האכסניה של תיעוד הפעילות הקהילתית ההתנדבותית שלנו.
היכנסו לפורום הוירטואלי ותוכלו לקרוא עוד.
 

 
יער קהילתי ראש העין משנת 2004  - היער ואני

איך נולד יער קהילתי ?  
השתרעתי אפרקדן על הספה בסלון, כאשר הטלפון צילצל בשעת ערב מאוחרת. למשמע ה"כן" הקצר והענייני שלי, השיב לי אליעזר קצנשטיין, "הערתי אותך ?". "מה פתאום", השבתי, סתם התמתחתי לי על הספה. "מה המצב ?". "תראי טליה, יש כאן מישהו מהקק"ל שגר לידנו, בשכונה שלנו, קוראים לו משה שלר והוא רוצה לעשות משהו עם השכונה שלנו והיער. אז אמרתי לו שרק את יכולה."
 
"אליעזר", פרצתי בצחוק מתגלגל, אליעזר, אתה "תופר לי תיק" איזה שיווק אגריסיבי. ת'שמע בוא נפגש איתו נשמע ת'איש, נראה, נכיר ואתה יודע, נראה איך עוזרים. אני יכולה להזמין את דפנה רודיך, המנהלת של בית ספר אפק, את דורית אמיר שתמיד נכונה לעזור, אתה וענת ונתגלגל.
 
וכך שבוע ימים משיחה זו ב-19 לדצמבר 2004 בסלון ביתי (ליד הספה, זוכרים ?) נולד פרויקט התנדבותי מקסים ואיכותי בשם – נאמני יער קהילתי ראש העין.
 
קבוצת תושבים מהעיר התארגנו להדרכות ביער ראש העין בחודשים ינואר, פברואר ומארס, בשיאה של הפריחה המשגעת ביער שלנו. במתכונת של של צוות, המורכב ממדריך ועוזר מדריך ומובילי נוער ביער אנו מציעים לתושבי הקהילה המטיילים ביער להצטרף לטיול מודרך לשמוע על עצי היער, על פרחי הבר ולהנות מתצפית על יהודה ושומרון.
 
הסיורים לשביל פרחי הבר מתקיימים כל שנה החל מהשבת הראשונה לאחר ט"ו בשבט בשבתות משעה 11:30 עד 12:30, נקודת מפגש ביער, אחרי  השער (מחסום) המכוניות הסמוך לחניון המונגש לנכים, בתחילת שביל הפריחה.
הכניסה ליער היא מהרמזור צומת קיבוץ גלויות נחל רבה.

אז להתראות,
שלכם, טליה
 

חגיגות ט"ו בשבט

מאז נכתב לנו: "וכי תבואו אל הארץ ונטעתם כול עץ מאכל..."(ויקרא, י"ט, כג) עברו מים רבים במקומותינו (לא תמיד). התורה מצווה דברים אחדים בנוגע להלכות נטיעות ועצים. בתורה שבע"פ נאמר על ט"ו בשבט שהוא אחד מארבע ראשי שנים: ראש השנה לאילנות. 
בהיות העם בגולה לא יכלו לקיים מצוות נטיעת עצים. במקום נטיעות, חגגו באכילת מיני פירות מארץ ישראל.
עם ראשית ההתיישבות היהודית החדשה בארץ חודש מנהג הנטיעות.
בט"ו בשבט בשנת תר"ן, 1890 - יצא המורה והסופר זאב יעבץ בראש תלמידיו, מבית הספר בזיכרון-יעקב לנטיעה חגיגית, וקבע בכך אופי חדש לט"ו בשבט - חג נטיעת האילנות.
אנו ממשיכים לקיים מצווה זו מדי שנה, אבל למרבה המזל לא ויתרנו על אכילת הפירות...
גם אצלנו, בראש העין, מתקיימות החגיגות המסורתיות. אך מזה שש שנים נוספות פעילויות מעניינות ומהנות ביער ראש העין. מקרוב ומרחוק מגיעים ליער תושבים ואורחים ונהנים מהדרכה בשבילי הפריחה וממוסיקה בין מרבדי הכלניות והרקפות.
תודה לעיריית ראש העין, תודה לעובדים ולמתנדבים הרבים והמסורים הדואגים לכך.

 חגיגות ניווט ביער ראש העין

רותי רזגור, הכתבת המיתולוגית של הטלויזיה הקהילתית רה"ע היתה ביום העצמאות ה-62 למדינת ישראל ביער ראש העין. לדבריה, זו פינת החמד שלנו.
רותי מספרת כי מחלקת הספורט מדי שנה מארגנת ניווט ביער קהילתי רה"ע ביום העצמאות.
משפחת מנגדי התייצבה כמדי שנה בהרכב מלא לארוע מסורתי זה. בחור מקסים, שעובד במחלקת הספורט, ניגן על מפוחית פה והרקיד את האנשים שהגיעו לאירוע הניווט לפני התדרוך היציאה לפעילות - מקסים !!!
והחבר'ה רקדו.
האירוע, שמאורגן כבר מספר שנים ע"י מחלקת הספורט של העירייה, היה מאורגן למופת. מזג אוויר היה טוב ומצב רוח מרומם. השנה הבחנו שהיער קטן מלהכיל את מבקריו. אנשים לנו לילה קודם לשמור מקומות ליום העצמאות ואף תחמו בעזרת חבלים את "הטריטוריות" שלהם. תנועת כלי הרכב היתה כבדה. נראה שיש מקום לנוכחות של משטרת התנועה ואף ליצירת מעגל תנועה ליד המחסום או ליד שביל הפריחה.
מעגל תנועה יאפשר נסיעה ויציאה בטיחותית עם כלי הרכב ואולי לסמן מקומות חנייה נוספים.
המבקרים מקפידים לאסוף את האשפה בשקיות, אולם חסרונה של מכולת אשפה ניכר. משפחת תנים ושועלים ואולי אף חיות אחרות קורעת את שקי האשפה ומפזרת אותה לל עבר. אפשר שיש לסמן שלטים שיקראו למבקרים לקחת עימם את האשפה.

לסיכום, אחלה יום עצמאות , עממי מסורתי וספורטיבי כמסורת המנגל !
יום הולדת שמח מדינת ישראל , מזל טוב !
 
 טליה סמולש 

 ביער שלי זורם נחל רבה
מבט לחורף ביער קהילתי ראש העין
 
נחל רבה הינו נחל אכזב. רוב ימות השנה ערוץ הנחל יבש וצחיח. החורף שלנו הולך ומתקצר משנה לשנה אבל כשהוא מגיע אז זו חגיגה בנחל. וכך היה לפני שבוע, הגיע החורף. כל השבוע ירד גשם והיה קר וכך בסוף השבוע קרה היפה מכל. הגשם הפיח בנחל רוח חיים והוא זרם מהשומרון לכיוון יער ראש העין לכיוון מקורות הירקון ואיך לא... לירקון בתל אביב.
חיים חבר ושכן שלנו התקשר אליי בשבת. הוא נוהג לטייל עם הכלבה שלהם לכיוון היער מדי יום ביומו. וכך גם בשבת גשומה זו. לדבריו המראה ביער מדהים ושווה ללכת לחוות. "אבל חיים", אמרתי, "לא נראה לי לצאת עכשיו אני כמעט ונרדמתי בשנת הצהריים של השבת שלי."
דורית, חברה משותפת שלנו החליטה לעצור ביער בדרכה לשדה התעופה לאסוף את בעלה, ובאמת מהתמונות אנו מבינים מדוע חיים סיפר לכל החברים. מקסים שוקק וממש נראה לשבת זו בלבד נחל איתן !
 
למחרת בבוקר יצאתי מצוידת במצלמה לעבר שדרות הציונות בגבעת הסלעים. ושם משני צידי הכביש נשקף הנחל. המראה היה מלהיב, ממש הגליל, ולחשוב שזו תוצאה של רק שלושה ימי גשם רצופים, כן ירבו !

טליה סמולש
רכזת נאמני יער ראש העין
taliatal@gmail.com 
מסורת ביער ראש העין
 
משנת 2004 התגבשה משנה לשנה מתכונת של אירועים ופעילויות ביער שהפכו למסורת ביער קהילתי ראש העין. אלה מושכים משנה לשנה יותר ויותר משתתפים שמביעים אמון ביער קהילתי ראש העין, היער הירוק של גוש דן. 
הצלחה זו התאפשרה בזכות שיתוף פעולה פורה איכותי ומקצועי של מספר גורמים:
עיריית ראש העין והעומד בראשה, קק"ל, בית ספר אפק, אקולוגי ניסויי, תושבים ומתנדבים נאמני יער קהילתי ראש העין.

 
פעילויות ואירועים שנתיים קבועים:
 
ספטמבר - תצפית על ציפורים נודדות באתר אבן העזר, גבעת הסלעים
 
אירועי ט"ו בשבט עירוניים ביער ראש העין ובראשם טיול מוסיקלי בשביל הפריחה.
 
סדר ט"ו בשבט, פתוח לכל תושבי העיר מתקיים בבית ספר אפק, גבעת הסלעים.
 
פברואר-מרץ - הדרכות חינם בשביל הפריחה
 
אפריל - טיבוע ציפורים באתר אבן העזר, גבעת הסלעים.
 
רוצים להיות נאמנים ולהיות בעיניינים?  הקישו כאן
 
שלכם,
טליה סמולש, רכזת נאמני יער קהילתי ראש העין 
 
 
 
 
 

      
מפת האתר    ♦   טליה סמולש יו"ר פורום נשים   ♦   nashimrh@gmail.com  ♦     ניד 052-3344700
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים